sopiccaitlin sopiccaitlin
  • 21-03-2017
  • Mathematics
contestada

You go to the grocery store and find that bread is $3.99/loaf or 2 loaves for $5.50. How much would you save by buying 2 loaves?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-03-2017
3.99*2=7.98
7.98-5.50=2.48
you would save $2.48
Answer Link
davidodor
davidodor davidodor
  • 21-03-2017
The correct answer would be $2.48.
Answer Link

Otras preguntas

Explain the function of accessory pigments.
what is the scientific notation of 8,795,000
six nickels is what percent of $1.00?
express 4-3i/(1+i)(2-3i) in the a+bi form
What property of water allows it to stick to a dry surface, such as a wooden countertop?
What factors influence whether a person will develop cancer?
Why is gravity an example of a scientific law?
Using (CH2O) as the general formula for a carbohydrate, write the simplest overall equation for photosynthesis.
Convert to decimal form1.56x10 to the 4th power
how do you solve 9n+4=5n+18 and what is the answer