touchoclazz1
touchoclazz1 touchoclazz1
  • 20-12-2016
  • Mathematics
contestada

Product is a 12-ounce bottle of generic mouthwash that sells for dollar 39 product B is a 24 ounce bottle of mouthwash that cost $2.79 which one is the better buy

Respuesta :

JimmyShals JimmyShals
  • 20-12-2016
The 12 ounce bottle is a better buy as the customer spends less per ounce ($0.1158/oz) than the 24 ounce ($0.1163/oz). 
Answer Link
kieutrinhhds
kieutrinhhds kieutrinhhds
  • 20-12-2016
prob product B it is more better.
Answer Link

Otras preguntas

10 times as many as 100
Find the value of x that makes each equation true. 1. 3x-10=2 2. 8x-10=x+11 3. 5x-7=7x-17 4. 3x+9=44-2x 5. 3x+6=x+2
What would happen to the brightness of the bulb in the following circuit as I increase the resistance of the variable resistor? Explain your answer
How do you write -7 8/45 as a decimal
Write and evaluate expression for 21+18+16+18 in addition then in addition and multiplication
How would you write 2.11 as a mixed number in simplest form
The quotient of a number y and 22?
I am trying to figure out how to convert the repeating decimal of 4.54 into a fraction. Can you please help me?
Write the algebraic expression? The quotient of 207 and a number n
g is proportional to the square of t. If t=2 and g=64, find g when t=3.5.