aliyahboo1
aliyahboo1 aliyahboo1
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELPPP I DONT UNDERSTAND

PLEASE HELPPP I DONT UNDERSTAND class=

Respuesta :

savannal2250
savannal2250 savannal2250
  • 16-10-2020

Step-by-step explanation:

You need to do the distributive property to answer this question.

Everything in the outside of the parenthesis needs to be multiplied by each number inside the parenthesis.

Hope this helps you!

Answer Link
adanmamilton adanmamilton
  • 16-10-2020

Answer:

(3 ^2  x 2x^ 4 y^2  )

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which is a better buy, a 24 ounce box of cereal for $3.69 or a 24 ounce jar of jelly that costs $2.29?
what would the equation be for this line?
what is a nebula? please help I am clueless
Maria and her husband are each starting a saving plan. Maria will initially set aside $50 and then add $30.65 every week to the savings. The amount A (in dollar
if the cardiovascular system stop functioning what would it effect
An atom of sodium-23 (Na-23) has a net charge of +1. Identify the number of protons, neutrons, and electrons in the atom. Then, explain how you determined the n
Which of the following conditions enabled Julius Caesar's rise to power and the republic's transition to an empire? A) Economic prosperity won him favor among
Add a _______ to manually force text from one page to the next page. A. header B. footer C. page break D. blank page
I need help with 9÷4128
What is McCulloch vs Maryland?