DmmRJAFdash DmmRJAFdash
  • 21-01-2017
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, a 24 ounce box of cereal for $3.69 or a 24 ounce jar of jelly that costs $2.29?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-01-2017
The jar of jelly is a better buy, because you pay 10 cents per ounce.

You need to find the unit price, you do so by dividing the price by the ounces.
3.69 ÷ 24 = 0.15375 = 0.15 cents per ounce
2.29 ÷ 24 = 0.09541666666 = 0.10 cents per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Which shows the correct substitution of the values a, b, and c from the equation –2 = –x + x2 – 4 into the quadratic formula?
How do you solve a absolute value problem ?
how's the principle of federalism reflected in the US Constitution
What is the supplement of a 47 angle?
Mt. Kea and Mt. Loa in Hawaii are two of the tallest volcanic mountains in the world. They are shield volcanoes that produce basaltic magma. What type of erupti
For 14a through 14d, tell which expressions require you to rename mixed numbers before you can subtract. Find each difference. Write each expression and the dif
Choose the inequality that could be used to solve the following problem. Three times a number is no less than negative six. 3x ≤ -6 3x < -6 3x ≥ -6 3x
Please include Work!!!
in at least 100 words discuss the portrayal of innocence in "a wedding gift" how is it conveyed in the text ?
Buddha's teachings or divine law is?