xitlalychaconovsuph xitlalychaconovsuph
  • 18-04-2018
  • Mathematics
contestada

a box of cereal costs $3.90 for 15 ounces. A box of rice cereal costs $3.30 for 11 ounces. which box of cereal costs less per ounce?

Respuesta :

nateraiel
nateraiel nateraiel
  • 18-04-2018
15 divided by $3.90 is $3.85. 11 divided by $3.30 is $3.33. so the answer is the rice cereal :)
Answer Link

Otras preguntas

Is a kilogram lighter or heavier than a gram
circle a preposition in this sentence. Please put some money in the charity tin.
43.5 as a whole number
what the sequence of 5, 7, 9, 11, and what is the next two numbers
A scientific theory can never be disproven true or false?
list three ways you can use an electric current. Describe the energy Chang that takes place
What are two different units that represent work?
Judy read 1/2 (one-half) of the total book on Friday night. On Saturday night, she read 2/7 (two-seventh) of the total book.What fraction of the total book does
if ab is parallel to cd which statement must be true? AB and CD do not intersect. AB and CD intersect at 90° angles. The perpendicular distance between AB an
Why did so few cities and so little manufacturing develop in the Southern Colonies, even though a large amount of trade occurred there?