dhw102102 dhw102102
  • 18-04-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

itsai7376p74zuj
itsai7376p74zuj itsai7376p74zuj
  • 18-04-2018
8.

If you set up the problem as a ratio and cross multiply, you will find that you may buy 8 lemons for 60 cents.

Set up the equation like this:

2/15 to x/60.
Multiply 2 with 60, then proceed to divide by 15 in order to find x.

Hope this helps!
Answer Link
angicarl
angicarl angicarl
  • 18-04-2018
The answer you are looking for is 8 lemons.

This is because the question states 2 lemons are bought with 15 cents. 15 fits into 60 4 times, meaning you could buy 4 sets of 2 lemons, or 8 lemons.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

when a number is divided by 10,the quotient is 53 and the remainder is 7. what is the number?
Which of the following forms of energy is NOT considered inexhaustible? A) Biomass B) Solar C) Wind D) Hydroelectric E) Geothermal
Why is there not a significant rain shadow effect east of the Rocky Mountains?
which best describes why the zhou dynasty collapsed?
how doctor would respond to him patients. how do cells repair themselves? what are the different organelles that make up our cells? what are their functions?
How would the defeat of Russia by Germany have affected the strategic position of Great Britain and the United States
The basic requirements for industry's growth are capital, natural resources, and workers. True False
write another way to describe 14 tens
8(t+2)-3(t-4)=6(t-7)+8
write 6,372,079,003 in word form. plz help