hdhf83
hdhf83 hdhf83
  • 16-04-2018
  • Mathematics
contestada

There are 12 ice cream cups in a box if the box cost 9.60 how much does each cup of ice cream cost

Respuesta :

jonese1
jonese1 jonese1
  • 16-04-2018
9.60/12 = 0.80

Therefore it cost 80 cents for each cup of ice cream

Answer Link
Bryancohen
Bryancohen Bryancohen
  • 16-04-2018
Hey there!

All you need to do is divide the cost by the number of ice creams. 9.60/12=0.80. Each cup of ice cream costs $0.80.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what can turn igneous rock into sediment?
the pair of polygons is similar. find the value of x. answer on picture
what can turn igneous rock into sediment?
if 4 bags of corn can feed a herd of cows for 6 days, how many bags will feed the herd for 9 days ?
what is a rational number between 1/8 and 1/4?
King Louis XVIA.He admired the revolution's principles.B.He was suspicious of the leaders of the revolution.C.He felt it was a much better revolution than the A
the pair of polygons is similar. find the value of x. answer on picture
King Louis XVIA.He admired the revolution's principles.B.He was suspicious of the leaders of the revolution.C.He felt it was a much better revolution than the A
what is a rational number between 1/8 and 1/4?
Why did Spain build mission in the borderlands of New Spain?