JaquaAllen8084 JaquaAllen8084
  • 21-03-2018
  • Mathematics
contestada

If Brand A dog food costs $29.95 for 30 pounds and Brand B dog food costs $50 for 45 pounds, which costs less per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-03-2018
The answer is Brand A because you first have to find the price per pound and you get that by doing 29.95 divided by 30 and that gives you .99
For brand B dog food you would do 50 divided by 45 which gives you 1.11
Answer Link

Otras preguntas

what is onomatopoeic
if you looked for RNA in various parts of the cell, where would it be found.
A circle has a radius of 8 m. What is the approximate area of the circle? A. 25.12 m2 B. 100.48 m2 C. 200.96 m2 D. 50.24 m2
Keiko has seven colors of lanyard. She uses three different colors to make a keychain. How many different combinations can she choose?
What is the name of the substance that gives skin and hair its pigment?
Bees are found on every continent of earth except for one, which is it?
What are the three characteristics properties of an acid
what air masses form in the tropics and have low pressure?
1000+20029293848493+2832783920
Derrick just got home from playing soccer on a muddy field. He is curious how different brands of laundry detergent compare in removing mud from clothes, so he