Anonymousx4 Anonymousx4
  • 20-03-2018
  • Mathematics
contestada

I bought a pack of gum for $1.99 and 6 bottles of water. I spent a total of $15.49. How much does each bottle of water cost?

Respuesta :

xXRavenStormXx
xXRavenStormXx xXRavenStormXx
  • 20-03-2018
$15.49 - $1.99 = 13.5 
divided 13.5 by 6 and you will get the answer of 2.25 so each bottle costs $2.25 
Answer Link
cynthia01benite cynthia01benite
  • 20-03-2018
2.25 $ or 2.24 is the answer because i know it is 
Answer Link

Otras preguntas

solve for v. 29 = -6 + 5v
How do I get the third mark have I done something wrong?
I need help. I will give 15 points for the answer.
for what value of p will 4×+3×+p=0 have​
element K has the following electronic configuration 1s2 2s2 2p6 3s2 . how many unpaired electrons can be found in K​
How has the caste system impacted modern India? What issues still need to be addressed regarding social equality?
The obligations of the business to its creditors are called liabilities A. TrueB. False​
How force and motion alone with energy works?
What’s the correct answer for this?
what are some examples of phrases about rain​