triggernugget05
triggernugget05 triggernugget05
  • 19-03-2018
  • Mathematics
contestada

for which store would 7 pounds of apples cost exactly $13.23

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 19-03-2018
$13.23 for 7 pounds of apples is a unit cost of

$13.23/(7 lb) = $1.89/lb

Which store has a price of $1.89/lb?
Answer Link

Otras preguntas

What types of examples and quotes does the author use to explain the scholarship on facial expressions? How does the mixture between scientific terminology and
If a bicycle of mass 7kg travelling at 3m/s crashes into another bicycle of mass 11kg travelling at 2m/s and they become entangled, what happens to the momentum
What possible elements do emit photons on those colors when electrons decay to a ground level orbit?
1 Sonya says her interest in reality competition shows is waning. What is the state of her interest in these shows?
How does the irony introduced in paragraph 1 affect the story
Exit-Ticket (Slope-Intercept Form) Answer the following questions: Write an equation in slope-intercept form for the shown line. Please help now!! the due date
these modern muckrakes and muckrakes in the early 1900s both worked to
green grow incorporated (ggi) manufactures lawn fertilizer. because of the product’s very high quality, ggi often receives special orders from agricultural rese
consider the following mechanism: a bar attached to a pivot at point a rotates around that point with a constant angular velocity, ω. both bars in the mechanism
Find the density of the rock with the following data and show work