Gdisbuddhsonshsu6666 Gdisbuddhsonshsu6666
  • 20-01-2016
  • Mathematics
contestada

Paid $4.59 for 5.4 pounds of pears, what's the unit rate

Respuesta :

thetwicepianist
thetwicepianist thetwicepianist
  • 20-01-2016
0.85/lb

you divide 5.4 by 4.59
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 20-01-2016
$4.59/ 5.4 pounds of pears= $0.85/pound of pears.

The unit rate is $0.85/pound of pears~
Answer Link

Otras preguntas

What are four types of Imperialism and how did it caused problems between countries?
what is the circle graph of x squared plus y squared equals 13?
What's the proportion of 75/12=p/8
allie is making 8 dozen chocolate chip muffins and the recipe she is using calls for 16 ounce of chocolate chips for 3 dozen how many ounces does she need for
What 2 numbers add up to get 17 and multiply to get 42??
Romeo and Juliet - Act V Scene iii How does Romeo’s response upon learning of Juliet’s death reinforce the belief in fortune and fate?
what is the value of the expression (8^2)/(8^3)
N+5/16=-1 what is the answer?
Albert used 3/8 of a half gallon of paint.  What fraction of a gallon of paint did he use?
Find the circumference of a circle with the diameter of 13.6 feet