Mrs. Hernandez bought 18 pens for her class. Highlighters cost $3 each, and gel pens cost$2.50 each. She spent a total of $50. Write and graph a system of equations to find the number of highlighters and gel pens Mrs. Hernandez bought.

Respuesta :

18*2.50=45
50-45=5
highlighters cost $3 so she only bought 1 highlighter.
5-3=2
45+3=48
(18*2.50)+(1*3)=$48
(The last 2 dollars are probably tax)