queenxnicole queenxnicole
  • 16-12-2015
  • Mathematics
contestada

a pound of beans cost $4.70. Mrs.pate buys 6.5 pounds of beans.How much does she pay for the beans?

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 16-12-2015
Answer=$30.55

1pound=$4.70

6.5pounds=4.70*6.5=$30.55
Answer Link

Otras preguntas

What prefix before saccharide would you use to describe sucrose
Towns liked to buy charter so they could become independent true false
A rectangular pool is 30 1/3 feet long and 12 1/2 feet wide. What is the area of the pool?
What important event occurred during the industrial and scientific revolution?
Assume the cup of tea has cooled off faster than the pot of tea. In which liquid would the molecules be moving faster and in which would they be moving slower?
The product of three integers is −5. Determine all of the possible values for the three factors.
which of the following singular nouns does not form an irregular plural ? A. Ox B. Mouse C. Tree D. Tooth
Alex skateboards at a constant speed from his house to school 3.8 miles away. It takes him 18 minutes. What fraction represents his constant speed, C?
Use the Distributive Property and simplify the expression. 9 + 4(2x – 1) + 8 a. 2x + 20 b. 6x + 20 c. 8x + 16 d. 8x + 13
The product of three integers is −5. Determine all of the possible values for the three factors.