katielouiserae8186 katielouiserae8186
  • 21-01-2018
  • Mathematics
contestada

Find the cost per ounce of a gold alloy made from 30 oz of pure gold that costs $1290 per ounce and 60 oz of an alloy that costs $920 per ounce. (round your answer to the nearest cent.)

Respuesta :

samuellopezrive samuellopezrive
  • 21-01-2018
the answer would be $24.55 per oz of gold alloy so rounded up would be $25
Answer Link
khyatichintha
khyatichintha khyatichintha
  • 21-01-2018
the answer would be $24.55 per oz of gold alloy so rounded up would be $25
Answer Link

Otras preguntas

Solve the inequality: 5x - 7 ≥ 3x + 9
The exchange rate of a Chinese RMB to a US dollar is 1 RMB to 0.15 US dollar. How many RMB can an individual purchase if he or she has 250.00 US dollars?
kylie had $5 to spend on pencils. she brought 12 pencils and had $2.12 left . how much was each pencil ?
Kenny is going to purchase a parakeet and cage for $45. He will spend $7 per month on food for his new parakeet. How much money will Kenny need to obtain a para
How does the experience of reading this scene from Act II of Twelfth Night differ from viewing the recording of the live version of the scene? A: Sir Toby expre
Which of the following is a tissue in your body? O Your kidneys. O Your brain. O Your bicep muscle. O Your digestive system.
Match the following 1. If not properly disposed of and treated, this can spread deadly bacteria. soil 2. Drinking water that is contaminated by bacteria or ch
Please help me I need pass bio
Cuál es el monto producido por S/ 80 000 durante 2 años 6 meses, si la tasa es de 16% anual compuesto trimestralmente? *
Find the volume for each figure and round to the nearest hundredth.