mcdade334 mcdade334
  • 20-11-2017
  • Mathematics
contestada

How much would 180 pens cost if bought in boxes of 12, each box costing $5.80?

Respuesta :

idksyble
idksyble idksyble
  • 20-11-2017
87 DOLLARS IS THE ANSWER

Answer Link
altavistard
altavistard altavistard
  • 20-11-2017
First, figure out how many boxes would have to be bought to get 180 pens:

180 pens
---------------------- = 15 boxes
12 pens per box

Next, mult. (15 boxes) by ($5.80):  15($5.80) = $87 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

I don’t understand this can someone explain please. It’s Algebra 2.
Two fair dice, one blue and one red, are tossed, and the up face on each die is recorded. Define the following events: E: {The difference of the numbers is 3 or
7. Find the volume of the cylinder. Use 3.14 for 7. Round your answer to the nearest tenth. b91910 3.9 m 2 Wonovo 15 m
18.746+3.079 what is the reason​
Match the following questions with their answers based on the diagram below. 1.How many electrons are in the n = 2 shell of the oxygen atom before bonding? 2. W
In the text area below describe the function of the cell wall.
11. Reason Identify each solution as rational orirrationala. [tex] \frac{4}{7} + \frac{ - 1}{3} [/tex]b. [tex] \sqrt{4} \: \frac{2}{5} [/tex]​
Please help me I have to deliver it tomorrow
Red light of wavelength 651 nm produces photoelectrons from a certain photoemissive material. Green light of wavelength 521 nm produces photoelectrons from the
If f(x) is parallel to the line y = 2 x+ś, which function could be f(x)?