bryce224 bryce224
  • 16-11-2017
  • Mathematics
contestada

Evarado paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store. Determine the cost of 3 eggs.

Respuesta :

Cheshiro
Cheshiro Cheshiro
  • 16-11-2017
A dozen eggs is 12 eggs.
Divide 1.12 by 12
1.12/12=0.93
Then multiply it by 3
.093*3=.28

3 eggs would cost you 28 cents.
Answer Link
vikafrozzen
vikafrozzen vikafrozzen
  • 03-09-2021

Answer:

$0.28 for 3 eggs

Step-by-step explanation:

Sense a dozen eggs cost $1.12 and you need to find the cost of 3 eggs you do 12x3=3.36 so next you divide the numbers 3.36x the 12 Which equals $0.28 so 3 eggs cost $0.28

Answer Link

Otras preguntas

what hereditary factors were described by mendel
What is 0.35% as a fraction in simplest form?
The ratio of floor seats to balcony seats in a theater is 20:1. Does this theater have more floor seats or more balcony seats? How do you know?
2 years ago my age was x4 my son's. 8 years ago my age was x10 my son's. How old is my son now? Help! I need an equation to answer this, please.
what role does potassium iodide play in generating oxygen
Please help will give 30 pointsNadia bought 4.3 pounds of ham on Tuesday and 1.7 pounds of ham on Wednesday. She spent a total of $41.94. What was the price of
What is an indirect object
what is four and one sixth divided by 10
input/output machine
A statement that can be proven by observation or measurement is known as a(n)