karons karons
  • 18-10-2017
  • Mathematics
contestada

Haily paid $13 for 1 and 3/7 kg of sliced salami what is the cost per kilogram of salami

Respuesta :

Rod44 Rod44
  • 18-10-2017
1 and 3/7 is (7+3)/7=10/7. If $13 pays for ten sevenths of a kg, then $1.30 pays for 1/7 kg, and a whole kg is 7 times this cost=7×$1.30=$9.10.
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x?
Each type of atom contains a different number of protons in its A. neutron. B. electron. C. nucleus.
A queuing model that assumes four departure channels, exponentially distributed departures, and exponentially distributed arrivals is an example of which type o
Can someone please help me with this
Can someone help me translate this? The word is Des balles.
Show algebraically that the sum of two consecutive numbers is always odd.
Which type of weather might you expect to find if cumulonimbus clouds are present?.
what are you win your good at tech
a child with diabetes mellitus suddenly becomes unresponsive and unconscious, and suffers from serizures. which prescribed
On Deck Sports Memorabilia store sells a Babe Ruth rookie card for $4,100 on account. If the sales tax on the sale is 7%, what is the amount debited to Accounts