iuuuuuuuyg iuuuuuuuyg
  • 18-09-2015
  • Mathematics
contestada

DVDS are on sale for $24 each. Which expression can be used to find the cost in dollars of buying 4 DVDS.

Respuesta :

maryamjetha maryamjetha
  • 18-09-2015
24x4=96 you want to multiply the cost by the number of dvd's, so in this case the cost is 24 and you have 4 dvds
Answer Link
chelsey9112
chelsey9112 chelsey9112
  • 18-09-2015
the expression can be 4(24)
Answer Link

Otras preguntas

In "Mami and Papi," when Negi is bitten by termites, what does Mami's reaction show about her character? A. She is indifferent to what happens to her daughter.
Canada currently ranks first in the world in which category ?
Lines l, m, and n are parallel. What is the value of x? Here is the picture.
20 divided by 2 (5+5)=
Which salutation uses correct punctuation? A. Dear Aunt Jean. B. Dear Tim, C. Dearest Lynn? D. Dear Paula!
is 2/5 bigger than 40/ 100
Which word correctly completes the sentence? In these tournaments, one can't always be sure when __________ next match will be A. one's B. ones' C. ones's
what does un crayon mean
Mark the two FALSE statements. Nazism and fascism have some similarities. Political and economic, but not social activities, are under the rule of a fascism gov
Can someone have a disease and still appear healthy? What are some negative affects of this