Kiki5281
Kiki5281 Kiki5281
  • 17-09-2015
  • Mathematics
contestada

Aiden paid $1.50 for 5 pounds of watermelon.What is the unit price for the watermelon?

Respuesta :

shopperrandy shopperrandy
  • 17-09-2015
$1.50 ÷ 5 = $.30 per pound
Answer Link

Otras preguntas

During a magazine review, you scan magazine images and articles to _____. A.) compare word choice B.) generate essay topicsC.) find grammatical errors D.) condu
By the end of the seventeenth century, which of the following was true of women in New England? (A) They had begun to challenge their subordinate role in societ
How does studying science help you be a better member of society
Use the associative property to rewrite (w+4)+(-3)
What caused the growth of powerful nations in europe
Is sunlight an example of mechanical wave ?
how many ratios are equal to 50:100 and wharpt are they
would a person be squashed by extreme gravity, float with ease ,freeze, burn up,or something else
What is another word for carbon fiber?
1/3 cup of flour makes 5 dinner rolls. How many cups of flour for 1 roll? and how much flower for 36 rolls?