markmoise362 markmoise362
  • 16-04-2024
  • Mathematics
contestada

at big burgers you can get 3 times as much for the same price at jill's burgers at jills burger you can get 8 burgers for 15 how. many burgers can you get at big burgers for this price?

Respuesta :

angelacasimirodaria angelacasimirodaria
  • 16-04-2024

Answer:

Cost of 1 burger at Jill's Burgers = $15 ÷ 8 burgers = $1.875 per burger

Step-by-step explanation:

hope this helps...

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best explains why trade among the colonies flourished? The different regions specialized in different crops. The colonies had developed l
Some southerners referred to their region as the __________ after Reconstruction because it was a time of industrialization and economic change. Old South Solid
Ecrivez la forme correcte du verbe etre pour chaque sujet
System of equations X+3y=73 X+y=27
how to change a sentence from active to passive
What is new england colonies?
Ecrivez la forme correcte du verbe etre pour chaque sujet
How do you write 1.3062 in Expanded Form?
i need help solving my trigonometry question sin45°=10x
Which term best describes religious beliefs in the Middle colonies? A.Catholic B.Diverse C.Puritan D.Quaker