turanajeiwanz turanajeiwanz
  • 18-03-2024
  • Mathematics
contestada

A packet of imported lollies cost K28.40. If the packet contains 8 lollies, what is the cost of 1 lolly? (1 mark)​

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 18-03-2024

Answer:

The cost of 1 lolly is 3.55

Step-by-step explanation:

To determine the cost per lolly, take the total cost and divide by the number of lollies per packet.

28.40 / 8 =3.55

The cost of 1 lolly is 3.55

Answer Link

Otras preguntas

Can anyone help?? Please
what are some limits of the National government especially in the civic unrest?
a thermometer reading is 10°F and the wind speed is 20 mph is the game postponed or held
1.0×10−15divided by 4.2×10−7
What is the simplified form of (2-9c)(-8)
The pharynx forms the food substance into balls and then pushes it/them into the
pesticides manure and human hair are common contaminants critically discuss how food is contaminated in these different ways
what is mohinjo daro all about
A group of students is researching the music choices of America's high school students. To conduct the survey they take a poll at a high school in downtown New
what is a equaled sign