Mortalfinger99
Mortalfinger99 Mortalfinger99
  • 19-06-2017
  • Mathematics
contestada

What is the price per oz to the nearest cent of the least expensive: 15 oz for $4.56 or 25 oz for $5.98?

A. 0.28

B. 0.25

C. 0.3

D. 0.24

Respuesta :

Bozee
Bozee Bozee
  • 19-06-2017
The Answer is D 
Comment if you want to know why :)

Answer Link
fussellk
fussellk fussellk
  • 19-06-2017
D.....

4.56/15 = .30 per ounce
5.98/25 = .24 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Alberta went on a kayaking trip. She traveled 2 miles upstream in the same amount of time that she spent kayaking 6 miles downstream. The water’s current was 2
Why does Atticus ask Ewell to write his name while on the stand
​if you are hypnotized in order to achieve pain relief, you should expect that hypnosis would ____.
What should you do before adding any restrictions to a document
(5,2),y=2x-3 write and equation of the line that passes through the given point and is (a)parallel to and (b) perpendicular to the given line
When we look at functionally important jobs in our society, the patterns show?
Sectionalism played a large part in conflict and tension leading up to the Civil War. What is the concept of sectionalism? Differences between natives and col
a star's brightness if it were a standard distance from earth is its apparent brightness true or false
How would you define the religious sensibility of rumi's poetry? how does rumi's approach to islam differ from the approach reflected in the sharia?
What. Religious differences existed between ottoman and the safavids