slayerssj slayerssj
  • 19-04-2017
  • Mathematics
contestada

At the supermarket,6 mangoes cost $6.12. what is the cost of 8 mangoes\

Respuesta :

angela04 angela04
  • 19-04-2017
The cost of one is 1.02 so the cost of 8 will be 8.10
Answer Link
XiSceneKittyXi
XiSceneKittyXi XiSceneKittyXi
  • 19-04-2017
Divide 6.12 by 6. That gives you the price of each. It comes out to 1.02. Time 1.02 by 8. That gives you the answer: 8.16
Answer Link

Otras preguntas

Find the number for which: 25% is a lb
3. Exercise has no benefits unless it lasts for at least an hour. True or false
A 0.300 kg mass is attached to a 26.6 N/m spring. It is pulled 0.120 m and released. How much Kinetic Energy does it have when it is 0.0600 m from equilibrium?
Eighteen-month-old Joshua received a train set from his visiting grandmother. Joshua's grandmother set it up and demonstrated how to drive the train on the trac
What would the value of the exponent be? Can someone tell me the answer? Thank you ❤️
answer all please will mark brainliest
The area of polygon MNOPQR = Area of a rectangle that is 9 square units + Area of a rectangle that is ___ square units. (Input whole numbers only, such as 8.) p
what features allows the user to insert individual names in a primary document​
i need help asap!!!!!!!!!!
a child rides her bicycle in her level drive way. what form of energy does she possess A. Elastic B. Nuclear C. Potential D. Kinetic