keriawhizz keriawhizz
  • 21-03-2017
  • Mathematics
contestada

Suppose that 16 inches of wire costs 48 cents. At the same rate, how many inches of wire can be bought for 33 cents?

Respuesta :

DistopianSociety DistopianSociety
  • 21-03-2017
11

16/48=0.33333333333
0.33333333333*33=11

Answer Link
torig55740
torig55740 torig55740
  • 21-03-2017
the answer is 11.
if 16 inches of wire cost 48 cents your goal i to figure out how many inches of wire cots 33 cents to do so you have to find out how many cents each inch is. to do that you have to divide 48 by 16 and you get 3 so that mean that 1 inch costs 3 cents. after you figure that out you do 33 divided by 3 and you get 11. the answer is 11 inches costs 33 cents.
Answer Link

Otras preguntas

What the sum to 4/9 + 3/18
What does the phrase between 7.2 and 7.6 inclusive mean
cell lining the human respiratory tract have projections that help keep the passageway clean, moving debris and mucus up and out. these cellular projections are
The most important consideration for protecting endangered species is:
What is 5/98 in distributive property
Lee un libro a la niña.
The book fair has 390 books. They have 5 more boxes with 10 books in each box. Count by tens how many books are at the book fair
What is an occupational therapist? What might a professional in this career do? I need a paragraph please.
What was one consequence of the widespread disease that killed many native americans?
Does an honorable warrior ever retreat