deepika28fire
deepika28fire deepika28fire
  • 21-09-2022
  • Mathematics
contestada

Yogurt Express charges $0.27 per ounce for yogurt. Maria pays $8.37 for her yogurt. How many ounces of yogurt did Maria get?​

Respuesta :

Sailor18 Sailor18
  • 21-09-2022

Answer:

31 oz.

Step-by-step explanation:

8.37/0.27 = 31

if one ounce equals $0.27, then Maria bought 31 ounces with the $8.37

unless she had to pay taxes on it, which wasn;t mentioned so I guess she didn't pay taxes :)

Answer Link
morgan587262 morgan587262
  • 21-09-2022
31 oz. Is going to be your answer
Answer Link

Otras preguntas

Please answer as soon as possible. Determine whether the quantities in each table represent a proportional relationship. If yes put the constant rate otherwise
Is y = 19x - 5 proportional?​
please help me with the math
The price of a ski pass decreased by $3 per month over a 6-month period. What is thetotal change during this period for the price of the pass?​
Why did Lowcountry planters resist giving the Upcountry equal representation in the Assembly? a. Lowcountry planters feared the Upcountry did not support slaver
5x2x3 more ways to make 30
Why do you think the Romans went from a Republic with democratically elected leader to a an Empire with an absolute ruler? What are the advantages of having an
which of the following are possible effects of climate change?
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!!!!!!
Decide if the statement is true or false. 7 is a solution of - 4x = -28.