rechittams09
rechittams09 rechittams09
  • 20-09-2022
  • Mathematics
contestada

beth bought 16 gallons of gas for $46.72. What was the unit price of the gas

Respuesta :

murphyart04
murphyart04 murphyart04
  • 20-09-2022

Answer:

$2.92 per gallon of gas

Step-by-step explanation:

divide $46.72 and 16

$46.72 ÷ 16 gallons of gas = $2.92

$2.92 per gallon of gas

Answer Link
giselledestefano
giselledestefano giselledestefano
  • 20-09-2022
$2.92 per gallon of gas
Answer Link

Otras preguntas

Many different types of mutations can occur within the body. Cystic fibrosis is a genetic disorder that is caused by different mutations within the CFTR gene. O
Susan and teo play soccer. Susan's team play every five days and twos team plays every six days when will the teams play on the same day
14 boys and 21 girls will be equally divided into groups find the greatest number of groups that can be created is no one is left out
The Social Security Act is often considered part of President Franklin Roosevelt's "Second New Deal" because it
Where did the English seek to establish new settlements?
De quelle maison revez-vous? Proposez des variantes pour la maison ideale. ( also translated in english please)
ernie merkle earns $750 a week after taxes. in a complete year, how much money will ernie earn?
A fence 8 ft tall runs parallel to a tall building at a distance of 4 ft from the building. What is the length of the shortest ladder that will reach from the g
Why might Galileo write a letter defending himself at this time?
Which path through the carbon cycle is possible?