jazzy3544 jazzy3544
  • 19-09-2022
  • Mathematics
contestada

10. Alice bought 2.3
pounds of apples for $2.99
per pound. How much did
she spend on apples?

Respuesta :

rtnemetz rtnemetz
  • 19-09-2022
2.3 x 2.99 = 6.877 so rounded to $6.88
Answer Link

Otras preguntas

a woman with blood type AB gave birth to a baby with type B blood, two different men claim to be the father, one has type A blood and the other type B. can the
Approximately how many moles of N2 are in 200 moles of clean dry air?
what benefits might the railroad tracks give to the British fourth army
Your friend brings 12 chocolate cupcakes and 12 vanilla cupcakes to school. Students will take turns picking a pair of cupcakes at random. What is the probabili
Between which two whole numbers will the product be found. 7x4 three eigths
What is the maximum voltage that can be applied to this capacitor without causing dielectric breakdown?
How many years will it take for the population to reach 100,000 people?
Which statement describes how the outcome of the Battle of Midway impacted World War II? (1 point) The U.S. victory allowed the navy to advance across the Paci
Most of the energy for life on earth starts with the ___. a sun b carbohydrates c animals d plants
The figure shows the blueprint that a contractor uses to design ice-skating rinks. Which expression gives the area of the spectator section shaded in blue?