Hardy007
Hardy007 Hardy007
  • 19-06-2022
  • Mathematics
contestada

Bob paid $ 9.90 for a box of crayons. How much did each crayon cost?

Respuesta :

nancychav nancychav
  • 19-06-2022
You need to know how many crayons are in the box. Once you know how many crayons are in the box then you divided $9.90 by the number of crayons. 9.90/n = cost of each crayon.

Have a nice day.
Answer Link

Otras preguntas

Find the probability that a value randomly selected from this population will have a value greater than 130. b. Find the probability that a value randomly selec
Anaya found the slope of the line that Passes through the points (-7,4) and (2,-3). Her work is shown below.
Measure Your Reaction Time Here's something you can try at home-an experiment to measure your reaction time. Have a friend hold a ruler by one end, letting the
The production function in an economy​ is: Y​ = 2​(5.00Nminus0.0025Nsquared​), where the marginal product of labor is given​ by: MPN​ = 2​(5.00minus0.0050N​). T
what impact have both Islam and Christianity had on world history? A. both religions have a strong polytheistic belief system that has become the norm of many r
What’s the answer? Please help!
scientist who discover fermentation is?​
King George ll saw the actions of the Sons of Liberty as...​
How is the speed trap gun used to measure speed?
Harpreet took out a payday loan of $500.00. He had to repay $540.00 within 7 days. A) What was the daily interest on the loan B) What was the annual interest?