amirelhaf233235 amirelhaf233235
  • 16-05-2022
  • Mathematics
contestada

ms. Diaz buys strawberries by the pound at a farmers market . she pays $21.25 for all her strawberries. one pound of strawberries cost $4.25

Respuesta :

araic30
araic30 araic30
  • 16-05-2022

Answer:

5 strawberries

Step-by-step explanation:

$21.25÷$4.25=5

Answer Link

Otras preguntas

The City of Atlanta council wants to know if the residents support beautification of the downtown area. What is the best design for this study
Subtract: (−2x2 + 9x − 3) − (7x2 − 4x + 2) −9x2 − 13x + 5 −9x2 + 13x − 5 5x2 − 13x − 1 5x2 + 5x − 5
What is one theme of the Transcendentalism adapted by Dickinson in her poems?
Evaluate the determinant for the following matrix [-2 5 4 3]
In a right triangle, the hypotenuse has endpoints P(-3,2) and Q(1,-3). If R represents the third vertex in the triangle and R is located in the third quadrant,
Veda solves the following system of linear equations by elimination. What is the value of x of the solution?
________ is a data-mining technique used for classifying a set of observations into predefined classes.
Which letter represents the y-intercept in the slope-intercept equation of a line: y = mx + b?
Michael needs 319 programs for the school play on Thursday. How many boxes of programs will he need, given that each box contains 41 programs?
What distinguished president eisenhower’s “modern republicanism” from his party’s policies in the past?