gracehuanggh3006
gracehuanggh3006 gracehuanggh3006
  • 17-04-2022
  • Mathematics
contestada

Q: Ribbon cost $1.44 for 3 m.
(1) What is the cost per meter?
(2) How much would 5 m of ribbon cost?
(3) How much ribbon could you buy for $12?

Respuesta :

paulnneji
paulnneji paulnneji
  • 17-04-2022

Answer:

  1. 1.44 divided by 3m will give $0.48/
  2. 5 times 0.48 gives 2.4
  3. 12 times three divided by 1.44 gives$.25
Answer Link

Otras preguntas

Need help on question b
can someone please explain what is happening to rectangle A? Answer choice c says: rotate rectangle A 90 counterclockwise about the origin reflect it over t
what age range was highest in attendance​
Can two cars be traveling the same speed but have difference velocities
PLEASE ANSWER ASAP IF YOU KNOW IT
Melissa walked at a rate of 88 feet per minute. What was her approximate speed to the nearest tenth of a mile per hour?
Which answer describes the type of sequence 1,3,5,7, ...
who is truly the first president of united states of america?
When was the declaration of intent signed
Which of the following themes can be seen in this selection of the Circuit? In order to progress past difficult situations, courage is necessary. Because of e