AdiPlayz
AdiPlayz AdiPlayz
  • 20-03-2022
  • Mathematics
contestada

9 Pencils cost $7.74
Which equation would help determine the cost of 6 pencils?

9 Pencils cost 774 Which equation would help determine the cost of 6 pencils class=

Respuesta :

ginaaiken83
ginaaiken83 ginaaiken83
  • 20-03-2022
Answer: $5.16

Explanation: (in my way)
x= 6x7.74/9
Multiply 6 x 7.74
x=46.44/9
Divide
x=$5.16
Ver imagen ginaaiken83
Answer Link
1108333 1108333
  • 20-03-2022
$7.74 divided by 9 equals $0.86 per pencil. so 6 pencils would be 6 times 0.86 which equals $5.16 for 6 pencils.

(7.74 / 9) • 6 = Cost of 6 pencils
Answer Link

Otras preguntas

In order to become a better writer, you must read A. only novels. B. only nonfiction. C. anything except magazines. D. good writing.
The early Britons created ______, a monument probably used as an astronomical calendar.
Find all roots x^5-2x^3-8x=0
Which of these numbers should go in the box to make the equation true? A 1 B 2 C 3 D 6
can someone please help me with these 2 problems
Which term best describes the object shown in black in the rhombus below?
Can anyone help me ? Find all zeros of the equation and show your work X^4-6x^2-7x-6=0
e a short story (minimum: 1 page / maximum: 4 pages) about a main character who undergoes a change or learns something.
Q:14 which expression is equivalent to m-4/m+4 divided by (m+2)
When practicing rational emotive therapy, a therapist typically will?