jorgevargasst
jorgevargasst jorgevargasst
  • 17-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jen's mother bought 45 pound of New England cherries for $245. How much would it cost her (in dollars) to buy one pound of New England cherries?

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 17-03-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

45 pounds cost 245 dollars

1 pound costs x

Set up a proportion

45/1 = 245 / x              Cross Multiply

45x = 245                    Divide by 45

45x/45 = 245/45

Answer x = $5.44

Answer Link

Otras preguntas

zona poco profunda que forma parte de un continente y esta debajo del oceano​
Which of the following statements is TRUE about Prokaryotic and Eukaryotic Cells? (Select all Correct responses) a Eukaryotic cells do not have a nucleus, Pr
On Friday night, Alex ate a large pizza for dinner and had LaTeX: \frac{3}{5}3 5 of the pizza left over when he was done. On Saturday, he ate LaTeX: \frac{1}{2}
What is one way that state constitutions are similar to the U.S. Constitution? A) The U.S. Constitution and most state constitutions are roughly the same lengt
in case you need them. It is always a good idea to bring along extra
name the 4 landlocked countries of western europe
Is Milo required to file a federal tax return? a. Yes, because Milo’s gross income was more than the gross income limit required to file a federal tax return. b
*60 points* What cell phase is most important to the growth of a plant cell and why? Provide evidence
what equation is represented by the graph?
m+4 divided by 6 = -2