23bollipard 23bollipard
  • 20-01-2017
  • Mathematics
contestada

Jose bought 1.5 pounds of apples for $3.60. How much would 3/4 of a pound of apples cost?

Respuesta :

kayliehatfield kayliehatfield
  • 20-01-2017
$1.80, because 3/4 is half of 1.5, and $1.80 is one half of $3.60.
Answer Link
MohamedSharif
MohamedSharif MohamedSharif
  • 20-01-2017
1.5 pounds=3.60
3\4 pounds =??
3\4 x 3.60 divided by 1.5
answer=$1.8
 
Answer Link

Otras preguntas

For the equation 6x-2y=8 Write y in terms of x
Which kind of energy does a bowling ball transfer to bowling pins?
A package of 8 batteries costs $4.72.What is the cost per battery?
find the mode for the given sample data 66 25 66 13 25 29 56 66
Hindus believe that the soul does not die but _____. A. passes from body to body until it becomes pure B. remains forever in a person’s body C. is united with B
What is the name of the membrane where the light-dependent reaction takes place?
Ship that brought 102 settlers to North America in 1620
What contributed to the spread of Islam? A.Conquest B.Technology C.Trade D.Conflict
what is the perimeter of a square that has an area of 3 in squared
Show work and solve for √ ( 5 x − 9 ) − 1 = x. Identify any extraneous solution. Show work! (Use sqrt ( ) for square root.)