magofnajovin magofnajovin
  • 21-02-2022
  • Mathematics
contestada

A pack of six cans of coffee cost 12$. How much would 15 cans of coffee cost?

Respuesta :

kai6418
kai6418 kai6418
  • 21-02-2022

Answer:

$30

12/6 = 2

12/6 = 215 x 2 = 30

Step-by-step explanation:

I hope it will help you...

[tex]kai6417[/tex]

#carryonleraning

Answer Link
devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 21-02-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

First find the unit rate.Then  using unit rate , find cost of 15 cans

cost of 1 can = 12 ÷ 6 = $ 2

Cost of 15 cans = 2*15 = $ 30

Answer Link

Otras preguntas

Why divisions occur within as well as among the three major monotheistic religions?
What moment contains the climax of "To Build a Fire"? A. The man's partners find his body on the trail. B. The man's tiny fire dies in the snow. C. Th
what is 180-x=10+2(90-x)
The monomer used as the building block in polyethylene is? Ethene, ethane, monoethane, amino acids?
how to choose an appropriate unit for measurement
Which of the following is most essential to making the global economy possible today? A. Factories B. Farms C. Communication technology D. All of the above
A horse is on 12 foot chain and wants an apple that is 26 feet away. How did the horse get the apple?
describe what would happen to the volume of a balloon if it were submerged in hot water
When writing dialogue, with what type of speech would you be most likely to use slang? formal informal casual
comparison of 13 pounds and 22 pounds as a ratio