ssto096 ssto096
  • 18-02-2022
  • Mathematics
contestada

1/3 pound of chocolate cost $12

Respuesta :

qazijnwsxuhb qazijnwsxuhb
  • 18-02-2022

Answer:

36

Step-by-step explanation:

Create a ratio of pound to chocolate

1/3 : 12

Multiply both sides by 3

1 : 36

1 pound of chocolate costs 36 dollars

Hope this helps :)
Have a nice day!

Answer Link
sgandjui
sgandjui sgandjui
  • 18-02-2022

Answer:

36

Step-by-step explanation:

one pound cost 36 because 12x3 is 36

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ME. THANKS!!!
If you were to move to the Canadian North Woods, what adaptations or behavioral changes would you make?
Diana works at a clothing store. She sold 1/5 of the total number of green shirts on Monday and 3/12 of the total number of green shirts on Tuesday. What fracti
Indigenous peoples are important in environmental considerations because: select one: a. their homelands contain natural habitats least disturbed by humans. b.
three times the quantity of seven less than a number is five
3/22 + -1/11 Add this fraction
​dr. smirnova feels that she made significant progress with her client, alyssa, at their last session. this week, alyssa cancels her appointment at the last min
Which two parts of this passage demonstrate the use of the bandwagon technique to persuade readers? Mother Nature Needs Your Help You have probably heard the ph
when it comes to the decisions made by their government why is it the responsilbility of all citizens in a society to be informed
Which is the main idea in the right to privacy