TheAustinB
TheAustinB TheAustinB
  • 20-01-2017
  • Mathematics
contestada

Can someone help me with 23?

Can someone help me with 23 class=

Respuesta :

Tgtweaker Tgtweaker
  • 20-01-2017
2.5 pounds of apples * $1.20 = $3

He spent total $4.50

So he had to have spent 1.50 on oranges.

So $1.50=$1.20 x where x will be the pound of oranges bought.

1.50/1.20 = 1.25 or 1 1/4 pounds of oranges.
Answer Link

Otras preguntas

What is the square root of 49?
could someone help with the steps! In a survey conducted in an office, 60% of the sample respondents agreed that employees should have flexible working hours. I
california had declayered independince for 25 days befor news had reched them
Which word completes the sentence with the correct principal part of the verb? All our games have __________ early in this tournament. A. began B. begin C. begu
Which words in the sentence make up the adverb phrase? Quickly and quietly I ran from the house. A. quickly and quietly B. from the house C. I ran D. ran from
which of the following is the set of all real numbers X such that X +3 >x+5
calculate the gas mileage of a car that drives 283 miles on 12.3 gallons of gas. Round to the nearest tenth of a mile/gallon
What was the result of more farms becoming mechanized? Farm workers became rural entrepreneurs. Immigrants bought more land. Farmers moved to urban areas. More
Did anyone ever escape from Alcatraz?
trace the arab-israeli conflict between 1947-1980. why has this conflict been so difficult to resolve?