chelsea7768
chelsea7768 chelsea7768
  • 21-01-2015
  • Mathematics
contestada

find the unit rate:
4 pounds of apples is $1.96

sal washed 5 cars in 50 minutes

Respuesta :

HolmesNWatson
HolmesNWatson HolmesNWatson
  • 21-01-2015
For both, the best thing to do is to divide the total time or cost, by the amount.
$1.96/4= $0.49
50/5= 10
Therefore, the unit rate of one pound of apples is $0.49 & the unit rate is 1 car in ten minutes
Hope this helps :)
Answer Link

Otras preguntas

Cant get the right answer
Hello! Could someone help me with integral, please?
Rewrite in simplest terms: (-32 - 5y) + (10x + 3y)
Solve. 4h+8=9h-7 step by step
What are reasons for settlement and colonization from foreign powers
PLEASE HELP BRO!!!!!!​
1. The beavers share two poems or rhymes with the children. How do these poems/rhymes communicate knowledge?
In this problem you will use undetermined coefficients to solve the nonhomogeneous equationy"- 2y' + y = 2 - t - (6te^t + 6e^t)initial values y(0)=1 , y'(0)= -1
Please read "The Outsiders"
Discuss the purpose of a personal budget and list ten categories of expenses that a young college-graduate might need to include in their personal annual budget