29ryan 29ryan
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

one yard of ribbon is 3 1/2 dollars. how much will i pay for 3 3/4 yards

Respuesta :

wolf1728
wolf1728 wolf1728
  • 20-01-2022

Answer:

ribbon cost = $3.50 / yard

3 3/4 yards cost = 3.50 * 3.75 which equals

$13.125 or $13.13 rounded

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Floating in the waters of the equatorial Pacific, an array of buoys collects and transmits data on long-term interactions between the ocean and the atmosphere,
Please help me !!!!!!!
a 35 centimeter ribbon is cut into 8 equal pieces what is the length of each piece?
What is 0.01 times 100
Surface area I need help !!!
الاحرف التالية COMPT اختصار ل اي مصطلح بعلم الادوية ؟؟​
Where can electrons be found?
Which equation is not equivalent to 2x + 15 = 35? A. 4/5x=8 B.2x-5=x+25 C.2x+7=27 D.4/3x=x+10/3
new tiles are being laid in the school hallway. The tiles measure 1 foot by 1 foot. The hallway is 55 feet long and 6 feet wide. How many tiles will be needed t
Using the information in the map, what is the distance between Camden and Lowell? Explain your reasoning using correct Geometry justification. For the ease of s