yaritzacastillo559
yaritzacastillo559 yaritzacastillo559
  • 20-01-2022
  • Mathematics
contestada

The supermarket is having a sale on ice cream four containers of ice cream cost $6 what is the cost of three containers?

Respuesta :

abigaildalton27 abigaildalton27
  • 21-01-2022

Answer:

$4.5

Step-by-step explanation:

1. $6 divided by 4 containers

2. $1.5 per container* 3 number of containers. $4.5

Answer Link

Otras preguntas

Identify challenges that may be present in the online classroom communication such as the nonverbal and auditory cues? what are some strategies we can use to ov
142857/500000 simplified
help!!!!>>>>>>>Explain the difference between perimeter and volume. a. Perimeter represents space inside a three- dimensional object. You u
The shares of Home Mortgage Corporation are publicly traded in securities markets. Home Mortgage Corporation is
class Main { static void printPowers(int howMany, int nrRows) { int n=1; while(n<=nrRows) { int power = 1; while(power <= howMany) { System.out.prin
Can someone help me with these problems please!
How do you say in spanish : i'm a believer that if a man is interested he will show it
Find the shortest distance from A to B in the diagram below. A. 505‾‾‾‾√ m B. 17 m C. 329‾‾‾√ m D. 10 m
X+y=5 7x+37=27 solve the system of equations: x=3; y=2 x=4; y=4 x=6;y=1 x=3; y=5
The given figure shows the intersection of plane Swith a square pyramid