urquhart270072
urquhart270072 urquhart270072
  • 19-01-2022
  • Mathematics
contestada

Jason Buys 3 baseball bats for $450. What is the unit rate per bat? Explain or Show your work

Respuesta :

jonathan08242049
jonathan08242049 jonathan08242049
  • 19-01-2022

Answer:

Cost of 3 bats= 450

Cost of 1 bat= 450/3 = 150

Unit price 150

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How did elevated trains and subways improve urban transportation?
Which of the following statements is not true about the Indus Valley civilization? A. The Indus Valley farmers grew a surplus of wheat, barley, and a variety of
solve for x: 5x + 15 =28
what two numbers add to 19 and multiply to 60
Fun History Trivia! In 1535, Henry VIII of England introduced a tax on beards. Few people could have predicted that later, 170 years later to be exact, another
How does the narrator in "The Circuit" feel while riding the bus on his first day of school? A. nervous B. happy C. foolish D. ugly
solve for x: 5x + 15 =28
Who is the author of a novel called Frankenstein? A. Byron B. Wordsworth C. Goethe D. Shelley
Robin Hood, the ______________ of Sherwood Forest, opposes feudal values by stealing from the rich to give to the poor. A. panacea B. renegade C. pandemonium D.
how does the heat of the cocoa change when a marshmallow is added