c598h76g57 c598h76g57
  • 17-01-2022
  • Mathematics
contestada

juice: 48 fluid ounces for $2.07; 32 fluid ounces for $1.64

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 17-01-2022

Answer:

Step-by-step explanation:

Start by changing the dollars into cents.

2.07 dollars = 2.07 * 100 = 207 cents

1.64 dollars = 1.64 * 100 = 164 cents.

How much does 1 ounce cost for each?

207 cents / 48 = 4.3125 cents / oz

164 / 32 = 5.125

The better buy is the 48 fluid oz jar.

Answer Link

Otras preguntas

Secondary sources would be valuable to a historian in order to provide
A rectangle has an area of 56 square centimeters it's length is 8 centimeters what's the width
An equation is given: 16meters−1,000centimeters=?
If you grow 523 eggplants and sell 378, how many do you have left?
In US politics, what is The Iron Triangle?
Groups who are on the same side in a war
What was the historical significance of Barack Obama’s election in 2008?
Mr. Taylor raised all his students’ scores on a recent test by five points. How were the mean and the range of the scores affected? (1) The mean increase
 Write a paragraph explaining how the concept of total war affected the warring nations’ economies.
Why did Britain create Upper Canada and Lower Canada, and who lived in each colony?