baidentheodore9996 baidentheodore9996
  • 20-12-2021
  • Chemistry
contestada

Find the unit price: 12 eggs for $3. How much is the cost per (one) egg?.

Respuesta :

veloc veloc
  • 20-12-2021

it's 3 dollars per 12 eggs so 3/12

simplify 3/12 by dividing both numbers by 3 so you get 1/4

you should know what 1/4 of a dollar is

or think of it this way 12 eggs are 3 dollars so every 4 eggs is one dollar. divide 1 dollar by 4 eggs

Answer Link

Otras preguntas

Cycad leaves resemble those of a(n) 1.Oak Tree 2.Fern 3.Herb 4.None Of The Above
An individual has a genetic disorder in which their cell is not forming the correct protein structure for the cell membrane to allow entry of a particular ion.
Which statement best describes the process that arrow 1 represents
In the western states, a dry creek is called an arroyo or
19 point chemistry question :0 Match these terms with the correct examples. 1. liquid solution 2. gaseous solution 3. compound 4. colloid 5. element The answers
Please Help Me. Austin is comparing the prices of two car rental companies. Company A charges $24 per day and an additional $25 as service charges. Company B ch
Why might citizens choose to join a political party?
Solve the system of equations, if there are infinitely many solutions write answers in terms of z. x+4y-2z=-3 2x-y+5z=12 8x+5y+11z=30 x= y= z=
Have you got any good ideas of a theme for an art project?
How many radians are contained in the angle AOT in the figure? Round your answer to three decimal places