The cost of 3 kg of apples and 6 kg of oranges is Rs 300. If the cost of 1 kg of oranges is Rs 30, find the cost of 8 kg of apples.​

Respuesta :

Answer:

Cost of 1 = 30

So cost of 8kg apples=8*30

=240

Step-by-step explanation: