laniahcottmanneal1 laniahcottmanneal1
  • 18-12-2021
  • Mathematics
contestada

Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?

Equation: $24 - 5x = $14
Answer:
Steps to solve:

Respuesta :

Leigon
Leigon Leigon
  • 18-12-2021

Answer:

Each pen costed $5.

Step-by-step explanation:

Simple, the coefficient (5) is the cost for one of the pens & the x is the amount of pens bought.

Hope this helped & please give me the brainliest if it did!

Answer Link

Otras preguntas

The fetal hold should never be used on
i really need help with an english question do not understand it. pleaseeeee help!!
Predict the products in the following reaction: AgNO3(aq) + Na2CrO4(aq) →
Which component of ATP is also found in DNA and RNA
What is the first species of humans found outside Africa?
which of the following is physical change a. Corrosion b. explosionc. Evaporationd. rotting of food ***
what organism can only be seen with an electron microscope
please help me I need help with this thing
The real numbers greater than or equal to -6. Use builder set notation
weakness in the muscles on one side of the body is called