treyblue72hrs treyblue72hrs
  • 16-12-2021
  • Mathematics
contestada

A large size bag of Skittles costs $3.14 and contains 157 candies. How much does EACH candy cost?

Respuesta :

fysd5r84wb
fysd5r84wb fysd5r84wb
  • 16-12-2021
each candy costs 2 cents. you divde the total cost by what you’re trying to find!


hope this helped you!!
Answer Link

Otras preguntas

What are healthy choices when eating at a restaurant
Explain one way Peter I implemented a meritocracy in his government
A 10-pound bag of grass seed will cover an area of about 4000 square feet. The relationship between pounds (p) of grass seed and area (a) can be written as a =
Given the following chemical reaction answer the following questions: CO(g)+H2O(g)⇌CO2(g)+H2(g) at 25.0°C and 1 atm. ΔH = −41.0 kJ/mol ΔS° = −42.3 J/(mol·K) (
Compare the way empires in Central Asia in the period 1200-1450 treated conquered peoples to another historical empire.
2) If a system of linear equations has no solution, what does this mean about the two lines?
The AVID teachers are collecting boxes for charity. They have asked 60 teachers to donate 5 boxes. if 20% of the teachers donate 5 boxes each, how many boxes wi
Match each research plan component to its example.
What is the discriminant of the polynomial below? 4x2 - 20x+ 25 O A. -360 O B. o O C. 300 O D. -20
Which of the expressions are equivalent to the one below? Check all that apply. (8+2 4+2 A. 8+ (2 - 4) + 2 B. 8.4 + 2 + 2 C. (8 + 2). (4+2) D. (8. 4) + (24) + 2