Respuesta :

Answer:

$0.95

Step-by-step explanation:

Since it cost $2.85 for 3 pounds of apples, dividing 2.85 by 3 will give us one pound of apples.

2.85/3 = $0.95

Hope this helps! Please comment if it does or not. :)

$0.95

That’s your answer