dalinemarce dalinemarce
  • 16-11-2021
  • Mathematics
contestada

: The cost of 30 sandwiche rolls at $1.50 per dozen is a. $3.00 b. $3.45 c. $3.75 d. $4.50 e. $4.80

Respuesta :

prachidhruw07
prachidhruw07 prachidhruw07
  • 16-11-2021

Step-by-step explanation:

their are total 12 sandwiche rolls in a dozen so,

price of 12 sandwiche rolls are $1.50

so, cost of 1 sandwich roll = 1.50/12 = $0.125

now,

cost of 30 sandwich rolls = 30 × 0.125 = $3.75

therefore, option C is correct.

HOPE THIS ANSWER HELPS YOU DEAR! TAKE CARE

Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations. 2x − 5y = 3 x − 3y = 1
Knight is an example of an Anglicized word. a. True b. False
A particle vibrates in Simple Harmonic Motion with amplitude. What will be its displacement in one time-period? A 2A 4A 0
How did the advances in steel production and oil refining affect US industry History
The equation of line CD is (y−3) = − 2 (x − 4). What is the slope of a line perpendicular to line CD? a. 1 over 2 b. 2 c. negative 1 over 2 d. −2
Which complex number has a distance of √17 from the origin on the complex plane? a. 2 + 15i b. 17 + i c. 20 - 3i d. 4 - i
Which 1962 supreme court decision held that states must reapportion their legislative district?
How did Sandra Day O'Conner apply the lesson she learned as a child to her position on the Supreme Court?
Bow do I graph y less than or equal to -x squared - 5
Your company spends 15% of their budget on rent each year. Their operating budget was $45,000.