Your beginning balance on your lunch account is $42. You buy lunch for $1.80 every day and sometimes buy a snack for $0.85. After 20 days, you have a balance of $0.05. How many snacks did you buy?
First your going to want to multiply the amount of days by how much money a school lunch costs:
1.80 x 20 = $36
The next step you will minus the amount spent by the beginning balance on your lunch account:
42 - 32 = $6
Then you will want to add the amount of money it costs for a snack untill it adds up high enough where it is close to the amount of money left (or you cant add any more):