mathewsbrianna09 mathewsbrianna09
  • 20-10-2021
  • Mathematics
contestada

Tia went to the Farmers
Market and bought 6
pineapples for $3.49
each. How much money did
Tia spend?

Respuesta :

mrdc571
mrdc571 mrdc571
  • 20-10-2021

Answer:

20.94$

Step-by-step explanation:

3.49x6 since Tia bought 6 pineapples and they cost 3.49 each and it equals 20.94$. So to buy 6 pineapples at the farmers market it cost 20.94$.

Answer Link

Otras preguntas

What does the superscript in a chemical formula tell you?
Which modern country has undergone the most dramatic territorial changes between 1650 and the present? (5 points) Spain England France Germany
find the difference? -i-2-(6-4i) - (5-2i) find each product? (2+4i)(-1+3i)
Which sentence is correctly punctuated? A. We need the following items to sew a dress: fabric, a pattern, and a sewing machine. B. To sew a dress, we need: fabr
Who was able to "stake a claim"
What type of wave has rarefactions?
What is the ending of Macbeth?
What is 2 75/100 written as a decimal? Thank you
Which verb agrees in number with its subject? Neither the moon nor the stars __________ visible in this fog. A. are B. has been C. is D. was
The Fourteen Points reflected Woodrow Wilson’s belief in which political movement? Imperialism Populism Isolationism Progressivism i put progressivism for this