Mrs. Sampson bought 8
packages of clay for a total of $32
for an upcoming art project. At
this rate, how much would 14
packages cost?

Respuesta :

Answer:

$56

Step-by-step explanation:

cost of 8 packages of clay = $ 32

cost of 1 package of clay = 32 / 8 = $4

cost of 14 packages = 14*4 = $ 56